MÓDSZEREK

Kognitív viselkedésterápia

A kognitív viselkedésterápiás módszer segít a sokszor összefolyó érzéseket-gondolatokat-hiedelmeket elválasztani, és visszaadni a tudatos cselekvés lehetőségét. Átlátni a korábbi káoszon, és különböző eszközökkel kilépni a szenvedéssel teli helyzetből. Legyen szó akár szomatikus tünetekkel járó lelki eredetű problémákról, vagy általános életvezetési kérdésekről, ahol az érzelmek túláradását nehéz függetleníteni az eseményektől.

Bizonyítékokon alapulóan hatékony módszer depresszióban, szorongásos vagy kényszeres tünetek esetében, pánikrohamok vagy pánikbetegség kezelésében, fájdalomszindrómában és poszttraumás stressz-zavarban.

Sématerápia

A sématerápia segíthet, hogy tudatosabban rálássunk érzelmeinkre, gondolkodási és viselkedési mintáinkra. Továbbá, hogy felül tudjunk kerekedni azokon a tartós és sokszor mindent átható mintázatokon, amik megnehezítik életünk fontos területeit. Mindannyian vágyunk a kapcsolódásra, a biztonságra, az önmegvalósításra, játékosságra, kreativitásra és pihenésre. Ha kisgyermekként ezek az alapvető szükségleteink tartósan sérültek, felnőttként is olyan - érzelmi, gondolkodásbeli vagy viselkedéses - mintákat vihetünk tovább, amik megnehezítik, hogy megéljük ezen szükségleteink beteljesülését. Vagy egyáltalán reménykedni merjünk benne, hogy ezek járnak nekünk, teljesülhetnek. A sématerápia segít megtörni ezeket a régi mintákat, és abban, hogy többet kihozhassunk az életünkből.

A kognitív terápiák második hullámához tartozó sématerápiát Jeffrey E. Young dolgozta ki, és ezzel egy új, integratív pszichoterápiát teremtett. A sématerápia segít megérteni és rendszerbe foglalni a maladaptív sémák okozta visszatérő mintákat, és erőt nyerni ahhoz, hogy kiléphessünk belőlük. A folyamat során a terapeuta a pácienssel szövetségben harcol a sémák ellen, kognitív, érzelmi-élményalapú, viselkedéses és interperszonális technikákat alkalmazva.  


Mindfulness alapú kognitív-viselkedésterápia

A mindfulness - magyarul tudatos jelenlét - egy speciális figyelmi állapot és tudati beállítódás. Alapelvei az ítélkezésmentesség, az elfogadó viszonyulás, a jelen-lét, a jelen pillanat legteljesebb megtapasztalása. Meditációs és kontemplációs alapokon nyugszik, de pszichoterápiás irányzatként vallásfüggetlen, és olyan bizonyítottan hatékony eszköztáron alapul, mely segíthet egy kiteljesedettebb és tudatosabb élet kialakításában.

A tudatos jelenlét fontos egészségvédő hatással bír, mert segít, hogy a múlton való rágódás és a jövővel kapcsolatos aggodalmaskodás helyett a jelenre reagálhassunk, tudatosan, és nem a régi, berögzött mintáink szerint. Segít kilépni a "robot-pilóta" üzemmódból. Így pedig csökken a depresszió, a szorongásos problémák kialakulásának veszélye, javul a jelen és önmagunk elfogadásának képessége, a figyelmi kapacitás és a megküzdő képességünk is. 

A tudatos jelenlét alapú kognitív terápia (mindfulness based cognitive therapy: MBCT) a kognitív terápiák harmadik hullámának rendkívül érdekes, meglepően hatékony új területe. Az MBCT népszerűségét az adja, hogy nemcsak a mentális betegségekben, hanem a mindennapi élet nehézségeivel való megküzdésben is alkalmazható.


Rendszerszemléletű egyéni-, pár- és családterápia

A családterápiákat és párterápiákat megalapozó rendszerszerszemlélet figyelembe veszi, hogy az ember társas lény, cselekedeteinkre, gondolatainkra, érzéseinkre hatással van környezetünk, ahogy mi is befolyásoljuk a körülöttünk lévők életét. Sokszor az nehezíti meg a változtatást, a kilépést a rossz működésmódból, hogy nem is látjuk át, mik azok az erők, amik visszahúznak minket, nem vesszük észre, miből meríthetnénk energiát. Egyéni konzultációk során is fontos szerepet kapnak családi mintázataink, a szabályok, szerepek, hiedelmek, kommunikációs formák - játszmák és viselkedési láncok feltárása, hiszen ha ezekre rálátással rendelkezünk, eszközt kapunk a változtatásra 

Narratív és művészetterápiás eszközök

Adott téma vagy szabad asszociáció mentén egy-egy érzelmi élmény megragadása, nonverbális kifejezése áll a technikák középpontjában. Felszínre hozva a szavakban sokszor nehezen kifejezhető élményeket, és segítséget nyújtva azoknak, akiknek a verbális kifejezésmód problémát jelent. A krízisekhez kapcsolódóan irodalmi művek vagy részleteik kerülhetnek feldolgozásra, párhuzamot vonva a saját életében megélt hasonló eseményekkel, élményekkel. Az irodalmi művek mellett rajzok, festmények, képzőművészeti alkotások készítése segíthet kívülről rátekinteni a nehézségekre, az "itt és most" élményét kiterjesztve saját életútra. Fókuszban az érzelmi élmények megélése, kifejezése, feldolgozása áll, verbális és nonverbális úton egyaránt.

EGYÉB:


Pszichodiagnosztika
Önismeret
Relaxáció
Tematikus csoportok




Kresznerits Szilvia, pszichológus                     +36-20-391-3149
Minden jog fenntartva 2017
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el